• Turkish
  • English

Prof. Dr. Tamara Gurtueva Olimpiyat Jürisinde

5’incisi düzenlenen ve Rusya‘nın ünlü edebiyatçısı Aleksandr Puşkin’in 200’üncü doğum yıl dönümüne atfedilen Rusça Olimpiyatları’nın finali Marmaris’te gerçekleştirildi.

Final etabına Türkiye’nin çeşitli illerinden 100 finalist katıldı.

Final Türk ve Rus milli marşlarının çalınmasıyla başladı. Rusça öğrenen lise, kolej ve üniversite öğrencileri dil bilgisi, okuma, yazma, dinleme ve konuşma olmak üzere 5 bölümden oluşan yeterlilik testinden geçti. İki dilli çocuklar için olimpiyatlar 6-9 yaş (küçükler) ve 10-15 yaş (büyükler) olmak üzere iki kategoride gerçekleştirildi.

Finalistler ve katılımcılar, Rusça bilgilerini dil ve edebiyat kategorisinde ayrı ayrı gösterdi. Genç katılımcılar Rusça düzeyini belirlemek için sözlü bir mülakattan geçirildi ve Puşkin’in şiirleri okudu.

Rus Dünyası Vakfı desteği ile Slav Dilleri Eğitimcileri ve Tercümanlar Derneği tarafından yapılan organizasyonda, Türkiye genelinde 3 binden fazla katılımcıyı, üniversitelerin Rus Dili bölüm başkanları değerlendirdi.  Üniversitemiz Rus dili ve Edebiyatı bölüm başkanı ve jüri genel başkanı profesör doktor Tamara Gurtueva Rus dili, Edebiyatı ve Kültürünün yaygınlaşması için bu tür etkinliklerin önemini vurguladı.

Halkların Rusya Dostluk Üniversitesi (RUDN) olimpiyatları düzenlemede aktif rol aldı. Rusya Federasyonu Başkanlığına bağlı Rusya Ulusal Ekonomi Akademisi (RANEPA) temsilcileri de olimpiyat finallerine katıldı

paylaş