• Turkish
  • English

Yeditepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü nasıl bir bölümdür?

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü, ulusal ve uluslararası düzeyde saygın araştırmalar yürüten, lisans ve yüksek lisans düzeylerinde başarılı öğrencileri kabul eden, mezunları yurt içi ve yurt dışında, bilime ve insanlığa olumlu katkılar üretebilen bir bölümdür. Öğrencilerin bölümdeki eğitim sürecinde disiplinler ve kültürlerarası bağlantı kurabilme gücü ve çeşitlilik ile insana, olgulara, olaylara olabildiğince önyargısız bakabilme; kendilerinin belirlediği amaçların değerinin ne olduğunu bilme ve bu bilgileri eylemlerinde kullanma olanağı kazanmaları amaçlanmaktadır. Lisans programı kapsamında İngiliz edebiyatının çeşitli türleri ve dönemleri incelenmekte; metin çözümleme ve eleştiri, karşılaştırmalı edebiyat ve Amerikan edebiyatı alanlarında dersler sunulmaktadır. İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü bünyesinde öğrencilere İngiliz edebiyatı ile beraber karşılaştırmalı edebiyat opsiyonu sunulur. Karşılaştırmalı edebiyat opsiyonu çağdaş kültürel araştırmalar ve edebiyat meselelerinde genel bir perspektif kazandırmayı hedeflemektedir.

Bölümümüz Fen, Edebiyat, Fen-Edebiyat, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakülteleri Öğretim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Komisyonu (FEDEK)* tarafından 25 Mart 2023 - 30 Eylül 2026 tarihleri arasında geçerli 3 yıllık akreditasyonunu almıştır.

*FEDEK, FEF programlarının akreditasyonu konusunda Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından ulusal bir kalite güvence kuruluşu olarak tanınmaktadır.

Bölüm tanıtım videosunu izlemek için tıklayınız.

Yeditepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünde verilen lisans eğitiminin amacı nedir?

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü lisans programı öğrencilerin disiplinler ve kültürlerarası bağlantı kurabilmelerini, bu bağlantı sayesinde insanlara ve olgulara tarafsız bakabilmelerini ve eğitim süreci boyunca edindikleri bilgi birikimini pratik yaşama aktarabilmelerini sağlamayı amaçlamaktadır. Bu anlamda, bilim ve insanlığa katkı sağlamayı hedefleyen bir bölümdür.

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü lisans programı geçmişten günümüze İngiliz edebiyatı dönemlerini incelemek ile birlikte karşılaştırmalı edebiyat ve metin çözümleme alanlarında da eğitim vermektedir. Özellikle, bölümümüz eğitim sistemi içinde yer alan karşılaştırmalı edebiyat opsiyonu hem İngiliz edebiyatı hem de kültürel araştırmalar bağlamında öğrencilerin farklı bir bakış açısı kazanmasını sağlamaktadır.

İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü lisans ders programımızı incelemek için tıklayınız.

İngiliz Dili ve Edebiyatı lisans programındaki olanaklar nelerdir?

Çift Anadal & Yan dal: Öğrencinin not ortalaması yeterli ve başvurusu olumlu bulunduğunda diğer herhangi bir bölüm ile protokol hazırlanarak çift anadal ve yan dal yapma olanağı sağlanıyor. Tüm bu seçeneklerin dört yıllık program içerisinde tamamlanacak şekilde planlanmasına özen gösteriliyor. Öğrencilerimiz en erken üçüncü, en geç beşinci dönemlerinde çift anadal ve yan dal programlarına başvuruda bulunabilirler.

Bölümümüzün, Antropoloji, Çeviribilimi, Felsefe, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gazetecilik, Grafik Tasarımı, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, İngilizce Öğretmenliği, Psikoloji, Radyo, Televizyon ve Sinema, Reklam Tasarımı ve İletişimi, Rus Dili ve Edebiyatı, Sanat ve Kültür Yönetimi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Tiyatro, Türk Dili ve Edebiyatı, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik bölümleriyle çift anadal anlaşması bulunmaktadır. Ayrıca öğrencilerimizin talepleri ve koşulların sağlanması halinde çift anadal anlaşmaları yapılabilmektedir.

Yan dal programları için ise protokol gerekmemektedir. Yandal programını incelemek için tıklayınız.

Erasmus Öğrenci Değişim Programı: Erasmus programı, yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile işbirliği yapmalarını teşvik etmeye yönelik bir Avrupa Birliği programıdır. Yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile ortak projeler üretip hayata geçirmeleri; kısa süreli öğrenci ve personel değişimi yapabilmeleri için karşılıksız mali destek sağlamaktadır.  

Bunun yanısıra yükseköğretim sistemini iş dünyasının gereksinimlerine uygun olarak geliştirmek ve üniversite mezunlarının iş dünyasında istihdam edilebilirliğini arttırmak amacıyla yükseköğretim kurumları ile çalışma çevreleri arasındaki ilişkilerin ve iş birliğinin arttırılmasını da teşvik etmektedir.

Erasmus Anlaşmamız Bulunan Üniversiteler:

Klagenfurt University, Klagenfurt (Austria)

University of Barcelona, Barcelona (Spain)

La Sapienza University, Rome (Italy)

University of the West, Timisoara (Romania)

Oulu University, Oulu (Finland)

Vilnius University, Vilnius (Lithuania)

Köln University, Köln (Germany)

Wroclaw University, Wroclaw (Poland)

University of Athens, Athens (Greece)

Savoie University, Chambery (France)

Pedagojik Formasyon Sertifika Programı: İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencileri ve mezunları, İngilizce Öğretmenliği yapabilmek için pedagojik formasyon sertifika programını tamamlamalıdır. Program içeriği, kontenjanları, başvuru koşulları ve tarihleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunlarının çalışma olanakları nelerdir?

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunları eğitim hayatlarının ardından ilgi duydukları alana göre farklı sektörlerde kariyer yapabilmektedir. Akademik çalışmalarda bulunmak ve hayat boyu öğrenmek isteyen mezunlar yüksek lisans ve doktora programları ile bu isteklerini elde edebilmekte ve akademisyen olabilmektedir. Hem devlet okullarında hem de özel dershane ve kurslarda İngilizce öğretmenliği yapmak isteyen mezunların ise pedagojik formasyon alması gerekmektedir.

Mezunlar; bakanlıklar, çeviri ve tercümanlık büroları, turizm acenteleri, haber ajansları, basın ve yayın kurumları, reklam firmaları ve dış ticaret sektörü gibi farklı alanlarda çevirmen, rehber, editör, yönetici, metin yazarı, edebiyat eleştirmeni gibi pozisyonlarda çalışabilmektedir.

Mezunlarımızın görüşleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Yeditepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunları neler yapmaktadırlar?

Lisans eğitimini başarı ile tamamlayarak mezun olan öğrencilerimiz, ilgi alanlarına göre farklı sektörlerde kariyer olanakları bulabilmektedir. Akademisyenlik, öğretmenlik ve çevirmenlik İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunlarının en sık tercih ettiği meslek grupları arasında bulunmaktadır. Mezunlarımızın kariyerleri hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.

İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü hangi fakültededir?

Bölümümüz Fen Edebiyat Fakültesi bünyesindedir.

İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü dersleri İngilizce midir?

Bölümümüzün eğitim dili İngilizcedir.

İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümüne nasıl yerleşirim?

Lisans programımıza öğrenci kabulü, ÖSYM tarafından düzenlenen sınavlar sonucunda merkezi yerleştirme ile yapılıyor.

İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencileri staj yapar mı?

Lisans müfredatımızda zorunlu staj dersi bulunmamaktadır. 

Yeditepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünün burs olanakları nelerdir?

Üniversitemiz, bölümümüze derece ile giren öğrencilere burs imkanı tanımaktadır. Belli şartları yerine getiren öğrenciler öğrenim ücretlerinin bir kısmından ya da tamamından muaf tutulmaktadır. Buradan hem İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü hem de diğer lisans programlarının burs olanaklarını ve şartlarını inceleyebilirsiniz.