• Turkish
  • English

YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA PROGRAMLARI BAŞVURULARI

Yüksek Lisans ve Doktora programları üniversitemizin Matematik, Temel Bilimler ve Mühendislik Bölümlerinden olan öğrencilere açıktır.  Matematik Bölümü hariç diğer bölümlerden alınmış lisans derecesine sahip öğrencilerin Matematik Lisans Programında bir hazırlık dönemini tamamlamarı gerekmektedir. Diğer üniversitelerden olan öğrenciler kendi üniversitelerinde hazırlık dönemini tamamladıktan sonra başvurabilirler. Başvurular Fen Bilimleri Enstitüsü tarafından yılda iki kez kabul edilmektedir. Kayıt için adaylar aşağıdaki belgelere sahip olmalıdır: 

  1. Başvuru Formu (Enstitüden alınabilir.) 
  2. Lisans Diploma Kopyası 
  3. İki tavsiye mektubu
  4. İngilizce Yeterlilik Belgesi (Kayıt sırasında bir İngilizce Sınavı Yeditepe Üniversitesi tarafından duyurulacaktır.) 
  5. ALES belgesi (Yüksek Lisans için en az 60 puan, Doktora için en az 70 puan)
  6. Transkript

Bilimsel ve Dil yeterliliği bölümün Lisans Sonrası Karar Komitesi tarafından yapılacak olan sözlü değerlendirmesine tabi olacaktır. Yine sözlü değerlendirmede Matematik alt yapısı için bir hazırlık dönemine ihtiyacın olup olmadığına karar verilecektir. Alınmış dereceler, tavsiye mektupları ve adayın amaçlarını açıklaması karar için önemli olacaktır. 

Matematik Bölümü üç lisans sonrası programı sunmaktadır:

  • TEZSİZ YÜKSEK LİSANS 
  • TEZLİ YÜKSEK LİSANS 
  • DOKTORA

Matematik Bölümünün Temel Araştırma Konuları şunlardır: türevli denklemler, dinamik sistemler, diferansiyel geometri, topologically massive gauge theories and gravitation, fonksiyonel analiz, yaklaşım teorisi, tamamen integrallenebilir sistemler, geometric mekanik, kombinatorik grup teorisi, model teorisi, Lie cebirleri, cebirsel sayı teorisi, otomorfik formlar ve temsilleri teorisi, electromanyetik theorisi, integral dönüştürmeleri, ters saçılmalar, karışık sınır değeri problemleri, bayezyen istatistik, güvenilirlik, istatiksel bilgisayar simülasyonları, mathematiksel modelleme.

Burs Olanakları:

Doktora 
Doktora programı haftada 4 ila 8 saat arası asistan olarak çalışmayı kabul eden öğrenciler için ücretsidir.

Yüksek Lisans 
Bölüm birincisi olan lisans öğrencileri için tam burs verilmektedir. TÜBİTAK bursu sahipleri haftada 4 ila 8 saat arası asistan olarak çalışmayı kabul ederlerse ücret indirimi alırlar. TÜBİTAK, SANTEZ, DPT ya da benzeri bir kurumdan projelerde araştırma asistanı olarak çalışan öğrenciler haftada 4 ila 8 saat arası asistan olarak çalışmayı kabul ederlerse ücret indirimi alırlar.